RosNutki

Dziś Mikołajki

Dziś Mikołajki

Dziś Mikołajki

Ciekawostki o Mikołaju

Postać sympatycznego grubaska z długą, kręconą i białą brodą, w czerwonym kożuchu w saniach zaprzęgniętych w renifery została wylansowana w latach 20-tych naszego wieku przez koncern Coca-Cola!

Święty Mikołaj jest patronem Grecji, Rusi, Antwerpii, Berlina, Miry, Moskwy, Nowogrodu; bednarzy, cukierników, dzieci, flisaków, jeńców, kupców, marynarzy, młynarzy, notariuszy, panien, piekarzy, pielgrzymów, piwowarów, podróżnych, rybaków, sędziów, studentów, więźniów, żeglarzy.

Świętego Mikołaja uważano także za patrona marynarzy, rybaków, handlarzy morskich. Wierzono, że Ci którzy nosili przy sobie jego portret z kotwicą mieli zapewnione bezpieczeństwo na morzu i szczęśliwy powrót do portu.

Uważany był za opiekuna wdów, sierot, prześladowanych, a w niektórych krajach także za patrona szczęśliwych małżeństw i samotnych panien.

Legenda głosi,że Mikołaj poratował ojca bankruta, który nie był w stanie wywianować swoich trzech córek. Groziło im oddanie się prostytucji. Mikołaj zrzucił mu przez otwarte okno trzos złotych monet. Starczyło to na opłacenie długów i wydanie najstarszej córki za mąż. Biskup nie zapomniał o młodszych córkach i im także dyskretnie podrzucił dwie sakiewki ze złotem.