RosNutki

Czy dziecko powinno mieć zwierzątko?

Czy dziecko powinno mieć zwierzątko?

Czy dziecko powinno mieć zwierzątko?

10 powodów, dla których dziecko powinno mieć zwierzątko.

1. Nauka odpowiedzialności.
Dziecko, które posiada zwierzaka uczy się odpowiedzialności i troski o innych. Zwierzęta potrzebują opieki i zainteresowania. Są zależne od człowieka, który je karmi, uczy i bawi się z nimi. Dzieci, które muszą zajmować się zwierzętami, uczą się empatii i współczucia. Nauka odpowiedzialności za inne stworzenie z pewnością zaowocuje w przyszłości.

Rodzice, którzy decydują się na zwierzę w domu, powinni pokazać dziecku, jak zajmować się pupilem. Po pewnym czasie dziecko powinno przejąć niektóre obowiązki. Jeśli masz małe dziecko, to na początku może podawać wodę i jedzenie zwierzakowi.

2. Nauka dyscypliny

To kolejny ważny aspekt posiadania zwierzęcia. Dziecko, które zajmuje się pupilem musi nauczyć się dyscypliny. Musi wiedzieć, w jakich godzinach karmić zwierzątko czy wychodzić z nim na spacery (to oczywiście zależy od wieku twojego dziecka). Jest udowodnione naukowo, że posiadanie psa najbardziej pomaga dzieciom poznać smak dyscypliny.

3. Nauka zobowiązań

Dorastanie w towarzystwie zwierząt to ważne zobowiązanie. Zwierzęta nie są rzeczami, które dziecko może odstawić na półkę, jeśli jest zmęczone lub znudzone. Każdego dnia zwierzęta potrzebują opieki, pokarmu, zabawy czy zainteresowania. Posiadanie zwierzęcia nie jest obowiązkiem tymczasowym, dlatego uczy dziecko, w jaki sposób podejmować się długoterminowych zobowiązań.

4. Nauka konsekwencji

Opieka nad zwierzętami uczy dziecko konsekwencji. Dziecko widzi, że jeśli zaniedba swoje obowiązki względem pupila, to ma to różne przykre skutki. Jeśli dziecko nie posprząta klatki chomika, to zaczyna wydzielać się z niej nieprzyjemny zapach. Jeśli kot nie będzie miał posprzątanej kuwety, to może załatwić swoje potrzeby na dywan lub łóżko.

5. Pewność siebie

Zajmowanie się zwierzakiem pozwoli dziecku nabrać pewności siebie. Gdy dziecko odnosi sukcesy w opiece nad pupilem, jest dumne samo z siebie i widzi też dumę rodziców.

6. Większa odporność

Według badań American Academy of Allergy, dzieci, które wychowują się od urodzenia w towarzystwie zwierząt, znacznie rzadziej cierpią na alergie. Do tego rzadziej zapadają na takie choroby, jak astma.(mjakmama.pl)